2017 YILI YANGIN TATBİKATI

      Sağlık Bilimleri Üniversitesi Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesimizde yapılan Deprem ve yangın tatbikatı gerçeği aratmadı.

        Hastanemizde olası deprem, yangın ve doğal afetlere karşı hazır bulundurmak amacıyla her yıl planlı olarak yapılan tatbikatta hastanemizin Yangın söndürme, Tahliye, Arama Kurtarma ekipleri ile birlikte AFAD, UMKE ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri Ambulans Ekipleri katıldı.

        İlimizde 13.07.2017 saat 13.5o’de meydana gelen 6.4 şiddetindeki bir deprem sonucu  hastanenin bazı bölümlerinde meydana gelen göçük ve yangın senaryosu eşliğinde icra edilen tatbikatta ilk müdahale, hastanemizin Yangın söndürme, Tahliye, İlk Müdahale ve Arama Kurtarma ekipleri tarafından yapıldı. Yapılan ihbar ile 10 dakika içerisinde hastaneye intikal eden AFAD ve UMKE ekipleri ise hastanenin Kardiyoloji ve Dahiliye servislerinde  mahsur ve göçük altında kalan 3 hasta ile 2 çalışana müdahale ederek tahliyelerini sağladı. Müdahale kapsamında hastanenin 3.ncü katında göçük altında mahsur kalan 1 hasta AFAD tarafından çekilen halatlarla pencereden tahliye edilirken, hastanenin 2.ncü katındaki Dahiliye servisinde mahsur kalan 1 personel de UMKE ve İtfaiye ekipleri  tarafından dışardan merdiven ile tahliye edilerek diğer yaralılar ile birlikte hastanenin diğer kampüslerine sevkleri sağlandı.

      Hastane Afet Planı (HAP) kapsamında yapılan tatbikat sırasında HAP Başkanı olarak hazır bulunan Başhekim Yardımcımız sayın Dr. Mustafa SEÇKİN yaptığı açıklama da “Elazığ olarak deprem bölgesinde bulunmaktayız. Hastanemizi, başta deprem olmak üzere olası afetlere karşı hazırlı bulundurmak amacı ile bu tatbikatlarımızı her sene planlı olarak yapmaktayız. Amacımız personelimizi ve HAP ekiplerimizi bu tür afetlere karşı pratiklerini geliştirerek hazırlıklı olmalarını sağlamaktır. Bu günde burada ekiplerimize tecrübe kazandırmak, tahliye planı ile ilgili olarak pratiklerini geliştirmek, hastane organizasyonu kapsamında diğer kurumlar ile işbirliği sağlamak adına planlandığı gibi başarılı bir tatbikat gerçekleştirdik. Bu konuda bize destek sağlayan AFAD,UMKE ve 112 Ambulans Komuta Merkezine çok teşekkür ederim”dedi.

 

YAZILI BASIN     :http://www.milliyet.com.tr/elazig-da-gercegi-aratmayan-tatbikat-elazig-yerelhaber-2162829/

                             http://www.elazigfirat.com/Hbr-11506-Egitim-ve-Arastirma-Hastanesinden-

                             yangin-ve-deprem-tatbikati.html

                             http://www.radikal.com.tr/elazig-haber/elazig-egitim-ve-arastirma-hastanesinde-deprem-tatbikati-                              1476883/

 


Akgün Yazılım © 2014